top of page

Gimnazjaliści z Redy gościli niemiecką młodzież (IX/X 2015)

 

W dniach 27.09 - 2.10 redzka młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół nr 1 i Zespołu Szkół nr 2 wzięła udział w wymianie z młodzieżą z niemieckiego gimnazjum z miejscowości Karlsbad. Młodzi ludzie pochodzący także z naszego miasta partnerskiego Waldbronn przyjechali do Redy i Trójmiasta by poznać piękno tego regionu

i wspólnie z naszymi gimnazjalistami wymienić swoje spostrzeżenia dotyczące ich przyszłości zawodowej. Pod auspicjami fundacji Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży uczniowie zapoznali się z systemami szkolnictwa oraz rynkiem pracy w Polsce i Niemczech. Towarzyszyły temu: wizyta w średniej firmie lokalnego przedsiębiorcy w Redzie, wspólnych warsztatach o przyszłości zawodowej, zapoznanie z działalnością branży turystycznej, przemysłu stoczniowego, gastronomii i lotnictwa. Wspólnie poznawana była też historia współczesna Polski na tle historii Europy. Odwiedziliśmy Malbork, Westerplatte oraz Europejskie Centrum Solidarności. Wszystko to razem dało możliwość poznania siebie, współpracy i rozwijania umiejętności językowych. Podstawą komunikacji młodych ludzi był język angielski, a językami pomocniczymi były niemiecki i polski. Młodzieżą redzką opiekowali się pani Mariola Szreder i pan Łukasz Kamiński. Finansowe wsparcie otrzymaliśmy również z Urzędu Miasta Redy,

a w organizacje przedsięwzięcia włączył się również redzki Cech Rzemiosł Różnych.

 

Tekst: Łukasz Kamiński. M. Szreder

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Reda (czerwiec 2015)

 

W dniach od 22 do 27 czerwca 2015r. młodzież z Gimnazjum nr 2 w Redzie, pod opieką nauczycieli  p. Marioli Szreder,

p. Aleksandry Kurzawy i p. Patryka Wielmowca po raz kolejny wzięła udział w wymianie językowej w ramach projektu Eurocamp. Wymiana była możliwa dzięki finansowemu wsparciu otrzymanemu od PNWM, Urzędu Miasta Redy oraz wpłatom własnym uczestników. Tym razem spotkanie odbyło się w dużej mierze w Gdańsku, gdzie przez kilka dni- od poniedziałku do czwartku- zakwaterowani w historycznym budynku Domu Harcerza nieopodal Długiego Targu, gościła grupa młodzieży z Gimnazjum im. Humbolta w Gifhorn.

 

Głównym zadaniem uczniów, współpracujących w ramach pięciu polsko-niemieckich grup, było opracowanie projektu wylosowanej trasy rowerowej: Gdynia- Bytów, Hel- Łeba, Gdańsk- Braniewo, Olsztyn- Giżycko, Łeba- Koszalin. Każda z tras liczyła około 100 km i była podzielona na poszczególne etapy, zaś rolą uczestników było znalezienie ciekawych pod względem turystycznym, historycznym i przyrodniczym miejsc, ustalenie punktów postojowych oraz noclegowych, jak również przygotowanie przykładowego kosztorysu wyprawy. Wszystkie grupy miały do dyspozycji szereg przygotowanych materiałów, broszur, zasobów multimedialnych, zaś pieczę nad wszystkim mieli i pomocą służyli nauczyciele oraz wolontariuszka Sonia Napieraj. Ostateczny rezultat przygotowanego projektu trasy został zaprezentowany po przyjeździe do Redy, na spotkaniu podsumowującym w obecności Dyrekcji ZS nr 2 Pana Jana Skrobul i Pani Justyny Zabrodzkiej oraz zaproszonych gości i rodziców.

 

Wymiana językowa to doskonała szansa nie tylko na podniesienie  kompetencji językowych, zarówno w zakresie języka niemieckiego, jak i angielskiego, lecz również otwarcie się na kulturę i integrację z rówieśnikami z Niemiec. Eurocamp to również niebywała okazja do zaprezentowania uczestnikom wymiany z historii i atrakcji Trójmiasta i wybrzeża Morza Bałtyckiego. W Gdańsku czekało na młodzież morze niezapomnianych wrażeń. Oprócz codziennych zabaw i spotkań integracyjnych, uczniowie mogli również podziwiać imponującą architekturę miasta i najważniejsze zabytki, znajdujące się na Głównym i Starym Mieście. Wędrując z mapami i szukając odpowiedzi na wyznaczone pytania, uczestnicy wymiany zobaczyli m.in. wspaniały Trakt Królewski wzdłuż najbardziej reprezentacyjnych ulic Długiej i Długiego Targu, prowadzący od Złotej do Zielonej Bramy, malowniczą scenerię ulicy Mariackiej, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa wraz ze stojącą przed nim Fontanną Neptuna czy wreszcie największą inwestycję krzyżacką w Gdańsku- Wielki Młyn. Uczniowie mieli także szansę poznać historię najnowszą w Europejskim Centrum Solidarności, nowoczesnej instytucji kultury, sercem której jest wystawa stała, dedykowana historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

W środę uczestnicy wymiany udali się na wycieczkę do Sopotu, który przywitał młodzież piękną, słoneczną pogodą. Po spacerze malowniczym „Monciakiem” z charakterystycznym „Krzywym Domkiem”, uczniowie podziwiali wizytówkę miasta- najdłuższe w Europie drewniane molo, a następnie spędzili pełne relaksu chwile na szerokiej i piaszczystej sopockiej plaży.

W czwartek, po wzięciu udziału we wzruszającej uroczystości zakończenia roku szkolnego dla klas trzecich, przyszedł czas na wspólne spotkanie w niezwykle urokliwym miejscu- Stajni Pegaz. Ognisko, przejażdżki konne i bryczką to niezapomniane atrakcje przygotowane przez organizatorów i uczestników.

Przedostatni dzień pobytu poświęcony był „miastu z morza”, Gdyni. Po spacerze Bulwarem Nadmorskim, uczestnicy wymiany zwiedzili najsłynniejszy polski niszczyciel z czasów II Wojny Światowej- ORP Błyskawica. Wystawy na tym okręcie-muzeum ukazują dzieje i tradycje Marynarki Wojennej, a marynarze-przewodnicy chętnie po nim oprowadzają rzesze ciekawych turystów. Ponadto, podczas wizyty pobliskim Muzeum Marynarki Wojennej uczniowie poznali historię morskiego oręża i podziwiali bogaty zbiór eksponatów i sprzęt bojowy, jakim posługiwano się od XVII wieku po czasy współczesne. Zakończeniem wycieczki do Gdyni było „zdobycie” punktu widokowego na Kamiennej Górze, skąd roztacza się piękny widok na Molo Południowe, Basen Jachtowy, a także cały Półwysep Helski.

Kulminacją spotkania była prezentacja projektów tras rowerowych- w obecności Dyrektora Szkoły- nad którymi uczniowie pracowali podczas pobytu w Polsce. Uczestnicy otrzymali również certyfikaty potwierdzające udział w projekcie.

 

Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. W sobotę nastąpił czas zakończenia tegorocznego Eurocamp, zaś uściskom

i łzom wzruszenia na pożegnanie zdawało się nie być końca. O 10.52 grupa młodzieży z Gifhorn odjechała z dworca

w Wejherowie, bogatsza nie tylko w miłe doświadczenia i wspomnienia z pobytu na Pomorzu, lecz również w przyjaźń polskich rówieśników. Dzięki kontaktom z młodzieżą z innych krajów wzrasta poczucie młodych ludzi, że żyją we wspólnej Europie bez barier, granic i uprzedzeń rasowych.

 

Dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół nr 2 w Redzie, członkom Stowarzyszenia TKS Reda- Ciechocino, Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Urzędowi Miasta Reda, wolontariuszom oraz rodzicom, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu.

Reda - czerwiec 2013 r.

 

W czerwcu 2013 r. gościliśmy w szkole grupę młodzieży z Niemiec. Tematem naszego spotkania było „ Prawa człowieka- obywatele Europy i świata”. Uczestnicy projektu w międzynarodowych grupach tworzyli własne państwo: jego ustrój polityczny, gospodarkę, prawa obywateli.  Decydowali również o krajach sąsiednich, wymyślili nazwę kraju, jego hymn i godło. Podczas tygodniowego spotkania zwiedziliśmy również trójmiasto oraz Redę. Nasz projekt był możliwy dzięki dotacji z Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Urzędu Miasta Reda.

POLSKO-BUŁGARSKA współpraca młodzieży (2010)

 

„Bez pracy nie ma kołaczy” – nasza przyszłość w Unii Europejskiej - takie hasło przyświecało uczestnikom spotkania Eurocamp w Redzie. W dniach od 11 do 18 września 2010 r. młodzież z Bułgarii, Niemiec oraz Polski pracowała nad wspólnym projektem którego realizacja możliwa była dzięki środkom unijnym z programu „Młodzież w działaniu” oraz wsparciu finansowemu z Urzędu Miasta. Grupa młodzieży należąca do Stowarzyszenia: ”Towarzystwo Kulturalno-Sportowe przy Zespole Szkół nr 2 w Redzie TKS Reda-Ciechocino”, pod kierunkiem p. Marioli Szreder, p. Karoliny Hajdel i p. Justyny Zabrodzkiej napisała projekt, którego celem była wymiana doświadczeń związanych z wstąpieniem państw partnerskich do Unii Europejskiej, wypracowywanie skutecznych sposobów uczenia się i zdobywania nowej wiedzy, wyrabianie umiejętności współpracy w grupie, samodyscypliny, wywiązywania się z przydzielonych zadań oraz poznanie funkcjonowania przedsiębiorstw w naszym regionie i określenie wyzwań współczesnego rynku pracy.
- Temat projektu dotyczył spraw związanych z wyborem zawodowej drogi życiowej – mówi koordynator Mariola Szreder. Zajęliśmy się możliwościami, jakie stoją przed młodymi ludźmi jeśli chodzi o wybór wykształcenia, zawodu, możliwości zarobkowania oraz kulturę spędzania czasu wolnego. Poprzez kontakty z rówieśnikami z Bułgarii nasza młodzież miała możliwość przełamywać bariery językowe, kulturowe. Natomiast poprzez zgłębianie zagadnień dotyczących ekonomii i przedsiębiorczości przygotowywała się do aktywnego udziału w życiu gospodarczym.
Przez cały tydzień trwania projektu młodzież w międzynarodowych grupach pracowała nad stworzeniem biznesplanu własnej firmy, reklamy przedsiębiorstwa oraz prezentacji produktu finalnego. 
- Moja grupa zajmowała się branżą odzieżową – mówi uczestniczka spotkania Wiktoria Kowalewska. Naszym zadaniem było wymyślenie nazwy i logo firmy. Musieliśmy zbadać rynek odzieżowy, żeby określić grupy potencjalnych klientów, przedstawić analizę SWOT naszego przedsiębiorstwa oraz stworzyć reklamę naszej firmy. Komunikowałam się głównie po angielsku, chociaż język niemiecki, którego uczę się od trzech lat w gimnazjum też był potrzebny.
Młodzież miała okazję podczas spotkania z burmistrzem Redy, radnymi oraz dyrekcją ZS nr 2 w Redzie przedstawić prezentację na temat: „Przedsiębiorstwa naszego regionu a wyzwania współczesnego rynku pracy”. Prezentacja była okazją do wymiany doświadczeń między młodymi Europejczykami dotyczącymi możliwości zatrudnienia w branżach charakterystycznych dla lokalnej gospodarki. 
W tworzeniu biznesplanów pomogły młodzieży wizyty w zakładach naszego regionu. Uczestnicy projektu odwiedzili m.in. zakład stolarski Miro, hotel Victoria, piekarnię GS, zakład produkcji maszyn do przetwórstwa spożywczego, lakiernię p. Kędzierskiej oraz zakład fotograficzny Foto-Lusia. 
Oprócz pracy nad projektem był też czas przeznaczony na zwiedzanie uroczych zakątków naszego regionu. Młodzież bułgarska miała okazję poznać zabytki Gdańska, pospacerować po bulwarze w Gdyni, wejść na wieżę widokową „Morskie Oko” w Gniewinie.
Ważnym elementem spotkania było uwrażliwienie młodych ludzi na kulturę spędzania czasu wolnego, dlatego też na terenie nowej hali sportowej ZS 2 w Redzie odbyły się rozgrywki sportowe piłki siatkowej, koszykowej oraz wspinaczka na ściance. 
Projekt zakończył się sukcesem. Bułgarscy partnerzy wyjeżdżali z Redy bogatsi o nowe doświadczenia w zakresie ekonomii

i przedsiębiorczości, zawiązały się też przyjaźnie między uczestnikami wymiany i chęć współpracy w kolejnych latach. 

Młodzież z Polski, Niemiec i Bułgarii i jej przyszłość w Unii Europejskiej (2009)

 

W dniach 08.06.2009r. – 12.06.2009r. odbywała się w Gimnazjum nr 2 w Redzie wymiana młodzieży w ramach projektu Eurocampu. Było to trzecie z kolei spotkanie tej grupy młodzieży, tym razem odbywające się pod hasłem „Przyszłość młodzieży w Unii Europejskiej”. Naszym celem była promocja miasta i regionu poprzez ukazanie zabytkowych miejsc województwa pomorskiego oraz Kaszub, zwalczanie ksenofobii i stereotypów poprzez działania na rzecz wielokulturowej i językowej różnorodności Europy. Chcieliśmy także wykreować pozytywny wizerunek Polaka, Niemca, Bułgara poprzez szukanie wspólnych dróg dla młodych

w zjednoczonej Europie oraz rozwijanie komunikacji językowych. 
Podczas spotkanie pokazaliśmy naszym gościom zabytki Gdańska oraz życie dawnych gdańszczan, wyeksponowane wMuzeum Archeologicznym Błękitny Baranek.
Z kolei wizyta w Muzeum Solidarności przypomniała, a niektórym uświadomiła wspólną drogę do wolności, która otworzyła granice Europy. 
Ważnym elementem naszego spotkania była eurodebata, która odbyła się w Gimnazjum Nr 2 w Redzie, z udziałem zaproszonych gości: burmistrza miasta Redy, przedstawicieli ze Starostwa Powiatu Wejherowskiego oraz dyrekcji szkoły. Uczniowie mogli wymienić się doświadczeniami związanymi z wstąpieniem Polski, Niemiec i Bułgarii do Unii Europejskiej. W trakcie dyskusji wskazywali wady

i zalety związane z życiem we wspólnej Europie. 
- Debata była bardzo ożywiona.- mówi jedna z uczestniczek debaty, Oliwia Szymoniak. Wszyscy uczestnicy wcześniej przygotowywali się do niej, zbierając argumenty. Trudniej było uczniom grającym rolę eurosceptyków, gdyż przeważały argumenty euroentuzjastów. 
Po męczącej dyskusji popołudnie spędziliśmy na sportowych rozgrywkach, które odbyły się w międzynarodowym składzie na boiskach MOKSiR-u. 
W czwartek po wycieczce do fokarium na Helu oraz pikniku na plaży, zajmowaliśmy się poważnym tematem: wizją Europy i naszego w niej miejsca za 10, 25 i 50 lat. 
Językiem komunikacji był głównie język niemiecki, czasami uczniowie pomagali sobie również językiem angielskim. Rozstaniom towarzyszyły łzy i wzruszenie. Planujemy dalsze spotkania tym razem w Bułgarii. Kolejnym zagadnieniem, nad którym wspólnie będziemy pracować będzie kieszonkowe oraz sposoby spędzania wolnego czasu. Nasza wymiana mogła odbyć się między innymi dzięki Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz pomocy finansowej otrzymaj ze Starostwa Powiatowego w Wejherowie, Urzędu Miasta Reda, bmu w Wejherowie, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Ciepłowniczo - Komunalnemu „Koksik” oraz indywidualnym sponsorom. 

bottom of page